Flaş Haber

Bilecik’te altın madeni açılıyor: İlk külçeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan dökecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’te açılışı yapılacak Söğüt’teki altın madeniyle ilgili bilgi verdi.

Dönmez, “Söğüt´te yine Türkiye´nin sayılı altın maden işletmelerinden bir tanesinin açılışını yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız orada ilk altını dökmüş olacak. Toprağın altında bir başka cevheri daha ekonomiye kazandırmanın mutluluğu ve heyecanını birlikte duyacağız.” dedi.

Toplamda 109 tonluk altın rezervinin değeri yaklaşık 120 milyar lira.

Üç yıl önce bulunan 109 ton altın rezervinde, maden işleme aşamasına gelindi. Bilecik’in Söğüt ilçesindeki altın madeni açılıyor. Yaklaşık 3,5 milyon onsluk altın kaynağının değeri 120 milyar lira.

İLK KÜLÇEYİ CUMHURBAŞKANI DÖKECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk altın külçesini dökeceği madende çalışmalar hızla sürüyor. Yılda 6-7 ton altın üretilecek

Altın üretimine başlanmasıyla Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlanacak.

Madende yılda 6-7 ton altın üretilecek. Türkiye’nin yıllık altın üretiminin yüzde 15’ini sağlayacak.

Ayrıca Kontrol Et

Söğüt Altın Madeni üç fazdan oluşacak… Yılda 400 milyon dolarlık ithalatı önleyecek

Gübretaş Maden Yatırımları Söğüt Altın Madeni açılışında gazetecilerle bir araya gelen Tarım Kredi Genel Müdürü Hüseyin Aydın, tesisin tam kapasite devreye girdiğinde yıllık 400 milyon dolarlık altın ithalatını engelleyeceğini söyledi. Aydın, “Bu rakamı bugünkü altın fiyatlarıyla hesaplayabiliyoruz. Aslında katma değeri çok daha yüksek bir tesiste bulunuyoruz. Burada dört yılda 500 milyon dolarlık yatırım yapacağız. 20 yıl boyunca katkı sağlayacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir